(NIE)CZYSTE POWIETRZE

20 lutego 2019 | Termomodernizacje | Komentarze: 0

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 19 września 2018r. przyjmują wnioski o wsparcie finansowe w ramach programu CZYSTE POWIETRZE, z którego środki mają być wypłacane do 30 czerwca 2027r.

czasu bardzo dużo …, tylko jeśli nasz budynek wymaga kompleksowej termomodernizacji, to należy przeprowadzić ją jak najszybciej, ponieważ co roku tracimy pieniądze na ogrzewanie budynku, które dosłownie „idą w komin”. Warto się nad tym zastanowić już teraz.

Obecnie mam wrażenie, że program kojarzy się osobom zainteresowanym, tylko i wyłącznie z wymianą starego kotła na nowy, co nie jest właściwe.

Uważam, że problem emisji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez domki jednorodzinne, w wyniku spalania różnych paliw, ma znacznie szersze podstawy i nie dotyczy tylko jakości spalanego opału i kotła, lecz w dużej mierze ilości spalanego nośnika energii cieplnej, którym dysponujemy.

Osoby chcące wymienić kocioł na nowy lub podłączyć się do sieci miejskiej, powinny dokonać analizy, czy w naszym budynku dodatkowo, nie należy wykonać innych prac związanych z termomodernizacją. Do tego służy audyt energetyczny, który jest refundowany przez Fundusz, dlatego tym bardziej warto go wykonać. Refundowane są także projekty techniczne termomodernizacji oraz nowych instalacji grzewczych.

Nie każdy zainteresowany uzyskaniem dofinansowania, zdaje sobie sprawę, co należy zrobić, żeby budynek miał niskie zapotrzebowanie na ciepło. Często przegrody zewnętrzne nie spełniają wymagań warunków technicznych odnośnie współczynników przenikania ciepła U wg WT2021. Do tego dochodzi zły stan instalacji grzewczej, zazwyczaj bez minimalnej izolacji termicznej na przewodach rozprowadzających ciepło w obrębie budynku.

Poniżej w tabeli zestawienie wymaganych programem współczynników przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych.

Należy pamiętać, że tzw. „grube mury z cegły” mają współczynnik przenikania ciepła kilkakrotnie większy, niż wymagany przez program i określony w Warunkach Technicznych. To samo dotyczy słabo docieplonych stropodachów, dachów, złej jakości okien i drzwi zewnętrznych.

Dlatego warto wykonać audyt energetyczny lub samemu zastanowić się, co możemy poprawić i najważniejsze co nam się opłaca.

W ramach mojej działalności wykonuję audyty energetyczne na potrzeby uzyskania dofinansowania z Funduszu.

Zachęcam do współpracy i przede wszystkim przemyślanych i świadomych termomodernizacji.