
CZYSTE POWIETRZE – od 31 marca 2025 roku – nowa odsłona.
RUSZYŁ NABÓR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE.
Można już składać wnioski o dofinansowanie z Rządowego programu „CZYSTE POWIETRZE”. W nowej odsłonie zaszło sporo zmian, mających znaczący wpływ na możliwy do wykonania zakres prac w ramach termomodernizacji oraz warunków do spełnienia zanim zostaniemy uprawnionym Inwestorem.
Obecnie podstawowym i najważniejszym dokumentem przed złożeniem wniosku o dofinansowanie jest AUDYT ENERGETYCZNY, który musi być wykonany przez osobę z uprawnieniami, należy go wykonać przed złożeniem wniosku o dofinansowanie wraz z niezbędnym dokumentem jakim jest PODSUMOWANIE AUDYTU ENERGETYCZNEGO, który przekazuje się jako jeden z załączników do wniosku.
Na zakończenie inwestycji należy wykonać nowe lub zaktualizować posiadane wcześniej ŚWIADECTWO CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ, które pozwoli ocenić, czy założona w audycie energetycznym szeroko pojęta TERMOMODERNIZACJA budynku, została przeprowadzona właściwie.
W aktualnej odsłonie programu istnieją trzy poziomy dofinansowania, które zależą od dochodu oraz od stanu energetycznego budynku i są ze sobą ściśle powiązane.
Można otrzymać dotację do kosztów kwalifikowanych netto (bez podatku VAT 8% lub 23% od towarów i usług, który jest kosztem niekwalifikowanym).
Dostępne są trzy poziomy dofinansowania:
• PODSTAWOWY – 40%,
• PODWYŻSZONY – 70%,
• NAJWYŻSZY – 100%.
Zmian w programie jest dużo i każda z nich będzie dotyczyła innego przypadku, obecnie jest cała lista czynników mających wpływ zakres inwestycji, jaki będziemy mogli zrealizować.
Nie można opisać wszystkich wariantów, ponieważ każdy z budynków jest inny i każdy Inwestor ma inne oczekiwania, co do przeprowadzenia TERMOMODERNIZACJI, dlatego każdy przypadek, każdą inwestycję należy rozpatrywać INDYWIDUALNIE.
Zasady programu CZYSTE POWIETRZE są ściśle określone, dlatego AUDYT ENERGETYCZNY powinien być rzetelny i dobrze wykonany, najlepiej przez uprawnioną osobę, z niezbędną wiedzą i doświadczeniem w ich przygotowywaniu. Dobrze przeprowadzony i wykonany audyt jest niezbędny, w celu wykonania optymalnego zakresu prac, który musi być zgodny z AUDYTEM, wytycznymi PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE, oczekiwaniami oraz potrzebami i możliwościami INWESTORA. Takie podejście do PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE” pozwoli uzyskać pożądany efekt i nie narazi Inwestora na niepotrzebne wydatki oraz stres.
Ważnym aspektem jest określenie w AUDYCIE ENERGETYCZNYM aktualnego standardu energetycznego budynku przed TERMOMODERNIZACJĄ, ponieważ ma to znaczący wpływ na poziom dofinansowana, który zleży od wyliczonego w audycie wskaźnika energii użytkowej na potrzeby ogrzewania.
Można wyróżnić trzy ścieżki TERMOMODERNIZACJI, z których możemy skorzystać w zależności od wartości wspomnianego wskaźnika.
BARDZO WAŻNE, ponieważ tylko w przypadku budynków, dla których obliczony wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową na potrzeby ogrzewania wynosi powyżej 140 kWh/(m2 ꔷ rok) możemy uzyskać NAJWYŻSZY 100% POZIOM DOFINANSOWANIA do kosztów kwalifikowanych netto inwestycji z uwzględnieniem kryterium dochodowego.
Wskazano też warunki odnośnie zmiany wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową na potrzeby ogrzewania po wykonaniu TERMOMODERNIZCJI i określono poziom jego zmiany po realizacji inwestycji wg zakresu wskazanego w AUDYCIE ENERGETYCZNYM i DOKUMENCIE PODSUMOWUJĄCYM AUDYT ENERGETYCZNY (tzw. DPAE), który także wypełnia audytor energetyczny.
W każdym przypadku o zakresie inwestycji decyduje źródło ciepła, jeżeli posiadamy źródło ciepła na paliwo stałe o klasie niższej niż 5 klasa wg normy EN 303-5, to zawsze pomimo obliczonego w AUDYCIE ENERGETYCZNYM wskaźnika energii użytkowej na potrzeby ogrzewania, będziemy musieli je wymienić na nowe spełniające warunki programu. Wysokość obliczonego wskaźnika ma wpływ na ścieżkę, co do zakresu możliwych do wykonania prac, a niestety te często mogą odbiegać od oczekiwań Inwestora.
Wyjaśniając.
Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową na potrzeby ogrzewania dla budynku lub lokalu mieszkalnego przed rozpoczęciem prac wynikający z audytu energetycznego będzie wynosił:
- Wskaźnik poniżej 80 kWh/(m2 ꔷ rok) – który po zakończeniu prac się nie zmieni (ponieważ prace związane z instalacjami nie maja na niego wpływu) – w takim przypadku w ramach przedsięwzięcia możemy jedynie wykonać wymianę źródła ciepła, nową instalację c.o. i c.w.u. oraz dokumentację techniczną. Ten przypadek dotyczy głównie budynków, dobrze zaizolowanych termicznie o niskim zapotrzebowaniu na energie cieplną.
- Wskaźnik od 80 do 140 kWh/(m2 ꔷ rok)
– Brak zwiększenia wskaźnika – ponieważ wykonujemy jak wyżej tylko wymianę źródła ciepła, nową instalację c.o. i c.w.u., kolektorów słonecznych oraz dokumentację techniczną.
– (1) Zmniejszenie wskaźnika poniżej 80 kWh/(m2 ꔷ rok) oraz zmniejszenie wartości tego wskaźnika musi wynieść minimum 40 % (co jest równoznaczne z osiągnięcie 40 % oszczędności energii użytkowej na potrzeby ogrzewania), w tym przypadku możemy wykonać termomodernizację i wymianę źródła ciepła na nowe zgodne z zasadami programu „CZYSTE POWIETRZE”, jeżeli obecne źródło ciepła nie jest kotłem na paliwo stałe minimum 5 klasy lub innym efektywnym energetycznie źródłem ciepła akceptowanym przez zasady programu, którego nie trzeba wymieniać.
– (2) Zmniejszenie wskaźnika poniżej 80 kWh/(m2 ꔷ rok) oraz zmniejszenie wartości tego wskaźnika musi wynieść minimum 40 % (co jest równoznaczne z osiągnięcie 40 % oszczędności energii użytkowej na potrzeby ogrzewania), w tym przypadku możemy wykonać tylko termomodernizację (jeżeli posiadamy już źródło ciepła spełniające wymogi programu np. kocioł na paliwo stałe minimum 5 klasy lub inne efektywne energetycznie źródło ciepła, którego wymiany nie wymaga program „CZYSTE POWIETRZE”. - Wskaźnik powyżej 140 kWh/(m2 ꔷ rok)
– (1) Zmniejszenie wskaźnika poniżej 140 kWh/(m2 ꔷ rok) oraz zmniejszenie wartości tego wskaźnika musi wynieść minimum 40 % (co jest równoznaczne z osiągnięcie 40 % oszczędności energii użytkowej na potrzeby ogrzewania), w tym przypadku możemy wykonać termomodernizację i wymianę źródła ciepła na nowe zgodne z zasadami programu „CZYSTE POWIETRZE”, jeżeli obecne źródło ciepła nie jest kotłem na paliwo stałe minimum 5 klasy lub innym efektywnym energetycznie źródłem ciepła akceptowanym przez zasady programu, którego nie trzeba wymieniać.
– (2) Zmniejszenie wskaźnika poniżej 140 kWh/(m2 ꔷ rok) oraz zmniejszenie wartości tego wskaźnika musi wynieść minimum 40 % (co jest równoznaczne z osiągnięcie 40 % oszczędności energii użytkowej na potrzeby ogrzewania), w tym przypadku możemy wykonać tylko termomodernizację (jeżeli posiadamy już źródło ciepła spełniające wymogi programu np. kocioł na paliwo stałe minimum 5 klasy lub inne efektywne energetycznie źródło ciepła, którego wymiany nie wymaga program „CZYSTE POWIETRZE”.
Tylko w ostatnim z wymienionych przypadków, gdy wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową na potrzeby ogrzewania, obliczony w audycie energetycznym wynosi powyżej 140 kWh/(m2 ꔷ rok), możemy uzyskać NAJWYŻSZY, aż 100% POZIOM DOFINANSOWANIA do kosztów kwalifikowanych netto inwestycji.
Natomiast posiadane wcześniej świadectwo charakterystyki energetycznej i tak należy zaktualizować na zakończenie inwestycji (czyli wykonać nowe) z uwzględnieniem zmian wynikających z wykonanej termomodernizacji.
Już przed inwestycją, należy być świadomym jaki jest aktualny standard energetyczny budynku (może wynikać z audytu lub posiadanego wcześniej świadectwa), ponieważ ma to decydujący wpływ na możliwy do wykonania zakres prac, który często może odbiegać od oczekiwań Inwestora i jego możliwości finansowych.
Dlatego ważne, żeby skorzystać z AUDTORA ENERGETYCZNEGO, który pomoże Państwu podjąć rozsądne i właściwe decyzje dostosowane do Państwa potrzeb i możliwości oraz zasad programu „CZYSTE POWIETRZE”.
Na audyt energetyczny (przed wnioskiem) i świadectwo energetyczne (na zakończenie inwestycji) mogą Państwo uzyskać dofinansowanie w różnej kwocie, zależnie od poziomu dofinansowania.
W aktualnej edycji nie można wykonać w ramach inwestycji instalacji fotowoltaiki PV, która jest dofinansowana w ramach programu MÓJ PRĄD i nie jest wspierana w przypadku nowej edycji programu „CZYSTE POWIETRZE”.
Posiadam wszelkie niezbędne uprawnienia do wykonywania audytów energetycznych i świadectw charakterystyki energetycznej, posiadam wymagane prawem ubezpieczenia oraz co najważniejsze wiedzę i dwudziestoletnie doświadczenie w branży audytów energetycznych, które wykonuję od 2005 roku.
Życzę rozsądnych i przemyślanych decyzji przed rozpoczęciem procesu termomodernizacji w ramach programu „CZYSTE POWIETRZE„.
Zapraszam do kontaktu i współpracy.
mgr inż. Mirosław Ruczyński